Tālie Austrumi
Tālie Austrumi ir nosacīts Austrumāzijas un Dienvidaustrumāzijas valstu un teritoriju kopīgais nosaukums.
Termins radies 19. gadsimtā Eiropā, kur Tālie Austrumi tika uzskatīti par "tālākajiem austrumiem" attiecībā pret Tuvajiem Austrumiem un Vidējiem Austrumiem.[1] Tālajos Austrumos ietilpst Vjetnama, Honkonga, Indonēzija, Kambodža, Ķīnas Republika, Ķīna, Ziemeļkoreja, Dienvidkoreja, Krievijas Federācijas austrumdaļa, Singapūra, Taizeme, Filipīnas un Japāna.
Tālo Austrumu valstis aktīvi piedalās starptautiskās organizācijās, piemēram, ANO, ASEAN un APEC (Āzijas un Klusā okeāna ekonomiskā sadarbība), veicinot ekonomisko un politisko sadarbību.
Ekonomika
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Mūsdienās Tālie Austrumi ir globāli nozīmīgs ekonomiskais centrs, jo vairākas no reģiona valstīm ir kļuvušas par galvenajām ekonomiskajām lielvarām:
- Ķīna un Japāna ir divas no pasaules lielākajām ekonomikām, kas veicina globālo tirdzniecību un tehnoloģisko attīstību.
- Dienvidkoreja un Singapūra ir pazīstamas ar savu tehnoloģisko progresu un inovatīvo ražošanu.
- Taizeme un Vjetnama ir kļuvušas par svarīgām rūpnieciskām un tirdzniecības valstīm ar strauji augošām ekonomikām.
Ģeopolitiskā situācija
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Tālajos Austrumos ir arī nozīmīgi ģeopolitiskie jautājumi, kas ietekmē starptautiskās attiecības:
- Ķīnas ietekme un tās ambīcijas reģionā rada sarežģījumus attiecībās ar citām valstīm, piemēram, Taivānu un Japānu.
- Ziemeļkorejas kodolprogramma ir galvenais drošības izaicinājums Austrumāzijā, kas izraisa bažas starptautiskajā kopienā.
- Jūras robežu strīdi Dienvidķīnas jūrā starp Ķīnu, Filipīnām, Vjetnamu un citām valstīm.
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ Reischauer, Edwin and John K Fairbank, East Asia: The Great Tradition, 1960. (angliski)
Šis ar Āziju saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|